Belka
Piątek, 10 Kwietnia 2020   imieniny: Małgorzata, Michał, Makary
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Braniewo: Remont wieży bramnej

Data publikacji: 2018-04-13, Data modyfikacji: 2018-04-13
A A AWydrukDrukuj  
 
Braniewo: Remont wieży bramnej

9 kwietnia br. podpisana została umowa na realizacę prac przy zabytkowej wieży bramnej. Umowny termin zakończenia robót ustalono na 15 listopada 2019 r.

Miasto Braniewo uzyskało dofinasowanie na realizację projekt pn.: „Nowe życie wieży bramnej zamku biskupiego w Braniewie“ w ramach RPO Warmia i Mazury 2014-2020, poddziałania 6.1.1 Dziedzictwo kulturowe. Łączna wartość projektu: 3 559 481,86 zł, z czego dofinasowanie to 3 025 559,58 zł.

W wyniku realizacji projektu zostanie zrekonstruowana, przebudowana oraz nadbudowana zabytkowa wieża bramna Zamku Biskupiego w Braniewie, a także zostaną zrekonstruowane mury oporowe fosy miejskiej przy ulicy Kromera w Braniewie o łącznej długości 55,30 m.

Budynek wieży zostanie zaadoptowany na funkcję punktu informacji turystycznej i tarasu widokowego – jako obiekt pełniący funkcję turystyczną i muzealną. Pomieszczenie na stały pobyt ludzi (miejsce pracy) zaplanowano na parterze, gdzie zlokalizowano również toaletę. Wyższe kondygnacje obejmują pomieszczenia przeznaczone na czasowy pobyt ludzi – zlokalizowano tam miejsce na ekspozycje stałe lub czasowe, oraz wejście na taras widokowy. Teren wokół planuje się zagospodarować w postaci zieleni parkowej – głównie niskiej z ciągami pieszymi, elementami utwardzonych placów i małej architektury.

Wieża bramna zamku biskupiego w Braniewie jest fragmentem pozostałym po nieistniejącym już zamku biskupim, zbudowana w drugiej połowie XIII w. - gotycka, na planie kwadratu, trzykondygnacyjna. Jest to najstarszy zabytek na Warmii, położony w centrum Braniewa. Dolna część gotyckiej wieży pochodzi z czwartej ćwierci XIII w. wyższa z lat 1320-1330, ostatnia z XVII w. Zabytek jest jednym z niewielu obiektów, które przetrwały II wojnę światową – miasto było zniszczone w ponad 80% i większości zabudowy nie da się już zrekonstruować. Wieża zamku biskupiego w Braniewie jest obiektem zainteresowania mieszkańców i turystów. Mieszkańcy wykazują ogromne zainteresowanie by została ocalona (jest to również najstarsza część nieistniejącego już zamku) i należycie odrestaurowana, tak by mogła być wykorzystywana z całym jej potencjałem.

UM Braniewo, Źródło artykułu: Serwis Samorządowy PAP
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Jak długo codziennie korzystasz z internetu?
  do godziny
  od jednej do dwóch godzin
  od dwóch do czterech godzin
  od czterech do ośmiu godzin
  osiem godzin lub więcej
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   
  Powiat braniewski - powiat północno-zachodniej części województwa warmińsko-mazurskiego z siedzibą w Braniewie, w skład którego wchodzą gminy: Braniewo, Frombork, Pieniężno, Płoskinia, Lelkowo, Wilczęta.
  Powierzchnia powiatu wynosi ok. 1 205 km². Jego północno-zachodnią granicę tworzy Zalew Wiślany, który stanowi największą atrakcję turystyczną regionu.
  Ponadto turystyczną wartość tego obszaru podnoszą cztery rezerwaty przyrody: "Dolina rzeki Wałszy", "Ostoja Bobrów" na rzece Pasłęce, rezerwat torfowiskowy "Osiek II" oraz rezerwat "Brzozy niskiej" k/Cielętnika. 
   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola